Besiktas


FOTOİSTANBUL KİMLERİ AĞIRLIYOR?FOTOİSTANBUL MANİFESTO

Fotoistanbul;
Kültürel bir şenlik havası içinde geçen, herkese açık bir festivaldir.
Fotoğrafı, duvarlardan, kurallardan, kategorilerden ve ticari
beklentilerden dışarı çıkarıp herkesin
rastlantısal olarak da ilişkiye geçebileceği şekilde sergiler.
Katılan sanatçılar, sergileme mekanları, sergi içerikleri ve sunuş
biçimleri ile çok sesli ve özgürdür.
Kavramlar, akımlar ya da ustalık seviyesinden bağımsız,
fotoğrafın kendisini konu alır.
Doğuyla batının birleştiği dünyanın en eski şehrini;
fotoğrafseverler için bir buluşma platformunu dönüştüren,
ülkenin en geniş kapsamlı, uluslararası fotoğraf festivalidir.
Klasikle moderni, ustayla genci bir araya getiren, fotoğrafın bütün
disiplinlerini ve tüm tarzlarını konu alan bir organizasyondur.

Sergileme için, galerilerin ötesine geçip metruk mekanlar,
karmaşık sokaklar ya da konteynırları da kullanır.
Fotoğrafı, sokak mobilyaları ve mekanların bir parçası gibi
kurgulayarak sergiler.
Demokratikleşen fotoğraf sanatını, dünya ile yakınlaştırıp
özgürleştirir.
Her dilden, her renkten olan fotoğraf, insanla buluşuyor;
bu topraklardaki çok sesliliğin her sesiyle.
Bu şehre bakan her gözle.
Özgür, kuralsız, kaygısızca.
Davetsizce; davetkar bir biçimde.
Sokaklarda buluşalım.
Fotoğrafla.
Yine…

ATÖLYELER

Fotoistanbul bu sene ilk defa, fotoğrafın farklı dal ve teknikleri konusunda yapılacak özel atölyelerle herkesi festivale dahil ediyor.

Atölye 1

"Murathan Özbek ile Görsel İfade" Atölyesi
9 Ekim Cumartesi

Kendi gerçeklerinizi yeniden yaratıp görsel ifadenin dünyayı değiştirme gücünü keşfedeceğiniz bu atölyede ürettiğiniz fotoğraflar, Fotoistanbul’da sergilenecek.

"Cyanotype" Atölyesi
13 Ekim Cuma / 21 Ekim Cumartesi

Hem kamerasız fotoğraf elde etmek, hem de kontakt baskı üretmek için kullanılan, bir güneş baskı tekniği olan Cyanotype (Mavibaskı) tekniğini Burcu Böcekler ile keşfedecek ve uygulayabileceksiniz. Üstelik yaptığınız cyanotype baskılar festivalde sergilenecek.

Başvuru ve detaylar için tıklayınız.

Atölye 2
Atölye 3

"Lomography de Nedir?" Atölyesi
14 Ekim Cumartesi / 19 Ekim Perşembe

Lomograficiler tarafından verilen bu atölyede, Lomography akımını daha yakından tanıyacak, makineler ve çekim teknikleri hakkında bilgi alıp Lomography fotoğraf makinelerinden biriyle çekim yapacak ve sergilenecek fotoğraflarınızla gururlanabileceksiniz.

Başvuru ve detaylar için tıklayınız.

"Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek" Atölyesi
15 Ekim Pazar

Metin Çavuş tarafından verilen bu atölyede, Lomography’nin 35 mm’lik kamerası LomoKino ile Beşiktaş’a bir sinemacının gözüyle bakacaksınız. Üstelik yapılan çekimler, kısa film olarak montajlanacak.

Başvuru ve detaylar için tıklayınız.

Atölye 1

FOTOĞRAF AYI

Fotoistanbul dördüncü yılında da İstanbul’un fotoğraf sanatına kapılarını açan galerileriyle birlikte çalışmaya devam ediyor. ‘Fotoğraf Ayı’ başlığı altında oluşturduğumuz bu geleneksel işbirliği Ekim ayı boyunca devam edecek.

2017 yılı programı çerçevesinde; Gama Galeride ''Bardaki Yabancı'' sergisiyle Can Sarıçoban, İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde ‘’Doğamız’’ sergisiyle Erhan Şermet, Fotoğrafevi'nde ''Adada Kısa Bir Yürüyüş'' sergisiyle Engin Güneysu, O'art Sanat Platformu'nda "Japonya’nın Halleri" sergisiyle Michael Kenna, Fototrek Olympus galeride Ozan Sağdıç “Kültür Dünyamızdan Kayan Yılıdzlar” sergisiyle, Art Galerim Bebek'te Dinçer Dökümcü, M. Cevahir Akbaş, Burcu Böcekler, Nazlı Tuhera Moral ve Kerimcan Gören’den oluşan “Fotoğraf Çekmek mi?, “Fotoğraf Yapmak mı?”başlıklı grup sergisiyle, Galeri Mixer'de Kürşat Bayhan, Çağdaş Erdoğan, Furkan Temir ve Murat Şaka dan oluşan “Devinim Algısı’’ başlıklı grup sergisiyle festivalimizde yer alacaklar.ONUR KONUĞU - HOLLANDA

Fotoistanbul'un bu seneki onur konuğu ülkesi Hollanda olacak. Köklü bir sanat ve kültür toplumu olan Hollanda, fotoğraf dünyasına çok önemli sanatçılar yetiştirmiş bir ülkedir. Dünya fotoğrafına büyük katkılar ve açılımlar sunan Anton Corbijn, Erwin Olaf, Ruud van Empel, Rineke Dijkstra, Bertien van Manen, Ed van der Elsken gibi fotoğrafçılar yetiştirmiştir. Kendine özgü bir dil ve renk duygusu yaratma özellikleriyle öne çıkan Hollanda fotoğrafı günümüzde dünya fotoğrafını öncü ve yenilikçi merkezlerinin başında gelmektedir. Geçmiş yıllarda başta Ruud van Empel ve Bertien van Manen olmak üzere festivalimizde aralarında Hollandalı çağdaş fotoğrafçılarından yola çıkarak bu festivalimizde Hollanda beş fotoğraf sanatçısı Alex Timmermans, Annabel Oosteweeghel, Marieke van der Velden, Eddo Hartmann ve Peter Edel festivalde sergileriyle ve Eveline Kunst atölyesiyle yer alacaklar. Katkılarından ötürü Hollanda Kraliyetine ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’na teşekkürlerimizi sunarız.

Robert Capa Grand Prıze birincisi İstanbul’da;

Fotoistanbul’da.

Uluslararası arenada fotoğraf adına yapılan önemli etkinliklerle işbirliği içerisinde olan ve bu değerli çalışmaları İstanbul’a da taşıyan Fotoistanbul, bu sene Robert Capa büyük ödülünü kazanan sanatçıyı ve eserlerini ağırlayacak.


İkonik fotoğraflarıyla dünyanın en ünlü savaş fotoğrafçısı kabul edilen ve hayatını bir mayına basarak kaybeden bu ünlü Macar Sanatçı, Magnum fotoğrafçılarının da kurucularındandır. Robert Capa’nın 103. doğum gününde; Robert Capa Grand Prize birincisi Viola Fatyol, ‘’Yüreğin varsa bana yaptığın seni de yaralar’’ adlı serisi ile 15.000$ ödüle layık görülmüştür. Capa’nın çalışmalarını ve başarılarını dünyaya duyurmak ve yeni yetenekleri desteklemek için düzenlenmeye başlayan yarışmanın birincisi Viola Fatyol, sergisiyle Fotoistanbul’da sanatseverlerle buluşacak. Robert Capa Merkezi ile olan işbirliğimiz bundan böyle uzun yıllar devam edecektir.

ANDREİ STENİN Uluslararası Basın Fotoğrafı Yarışması kazananları İstanbul’da;

Fotoistanbul’da!
İstanbul’da fotoğraf üzerine bir buluşma platformu yaratmayı amaçlayan Fotoistanbul, dünyadaki özel fotoğraf etkinlikleri desteklemeye ve daha çok insanla buluşmasını sağlamaya aracılık ediyor. Bundan böyle Stenin yarışmasıyla ilişkilerimiz gelişerek de devam edecek.


Fotoğraf muhabiri olan ve görev sırasında hayatını kaybeden Andrei Stenin’in doğumgününde başvuruları kabul eden ve foto muhabirlik alanında yeni yetenekler keşfetmeyi amaçlayan bu yarışma, Rusya’da genç yetenekleri destekleyen tek organizasyondur. 71 ülkeden 6000’in üzerinde fotoğrafın değerlendirildiği yarışmanın birincisi, İspanyol sanatçı Alejandro Martinez Velez, Spor dalında birincisi olan Rus sanatçı Alexei Flippov ve Benim Gezegenim serisi birincisi Pavel Volkov Ekim Ayı boyunca Fotoistanbul’da sanatseverler ile buluşacak. Yarışmanın kazananlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

FESTİVAL YÖNETİMİKÜRATÖRLER

FOTOİSTANBUL'U YAKINDAN TAKİP ETMEK İSTER MİSİNİZ?

Sadece önemli gelişme ve ayrıcalıklardan öncelikli olarak haberdar olmanızı sağlayacak e-bülten aboneliği için, e-posta adresinizi yazmanız yeterli.