Michael Kenna 1
Michael Kenna 2
Michael Kenna
Japonya'nın Halleri
Japonya'nın gizemli ve harika bir albenisi var. Bu arazisinin cazip samimiyetinde, toprağında gizli derin tarihinde ve su, toprak ve gökyüzünün daimi ilişkisinde hissedilebiliyor. Toprağa yönelik, her yerdeki torri geçitlerinin sembolize ettiği bir saygı ve hürmet mevcut: dinlenme, meditasyon ve hatta modern yaşamımızın karmaşa ve gürültüsünden kaçma amaçlı mekanlar. Japonya, görece küçük, münzevi, sularla çevrili ve yüzyıllardır insanlar tarafından yaşanılan topraklardan oluşuyor. Geçmişin yankı ve anıları her yerde hissedilmekte.

Shikoku, Shingon Budizminin Büyük Ustası Kobo Daishi'nin 1,200 yıl kadar önce seyahat ettiği yerdir. Onun hatırası, günümüzde Shikoku boyunca uzanan seksen sekiz tapınaktan oluşan sekiz yüz mil uzunluğundaki Henro-Michi rotasıdır. 50’nci Yaş günümü kutladığım 2003 yılında, bu rotayı araba ile gezerek, yol boyunca bulunan tapınakları fotoğrafladım. Honshu, herkesin listesinde olması gereken Tokyo, Kyoto ve Nara kentlerine ev sahipliği yapan eyaletin adı. Kyushu birçok ünlü ve faal yanardağları barındırır. Hokkaido ise Japonya'da en sık vakit geçirdiğim ve fotoğraf anlamında en iyi sonuçları aldığım yer. Narin göllere, zarif dağlara ve sayısız, ulu ağaca sahip bu bölgede fotoğrafın konusu her daim kendini göstermektedir.
Özgeçmiş:
İngiliz-Amerikan asıllı fotoğrafçı Michael Kenna 1953 yılında İngiltere'nin Lancashire'daki Widnes kentinde dünyaya gelmiştir. Dinlenmek bilmeyen bir seyyah olan Kenna, bir dünya vatandaşıdır.

Banburt Sanat Okulu ve ardından da 1976 yılında Londra Matbaacılık Okulu'ndan dereceyle mezun olan Kenna, işçi sınıfı köklerinden ötürü fotoğrafı yalnızca bir ifade aracı değil, aynı zamanda bir geçim kaynağı olarak görmektedir. 1977 yılında San Francisco'ya taşınan sanatçı, sonrasında bugün hala yaşadığı Seattle'a yerleşmiştir.

Kenna için yürüyüş yapmak, gündüz ve gece gözlemleri, beklemek, meditasyon, sükûnet, uzun pozlamalar, şarkı söylemek sanatçının çalışmaları besleyen unsurlardır.

Moda haricinde, gümüş baskılar anlam arayışını ve bunun derinliğini ortaya koyarak, insani olanın anlayışını netleştirir ve genişletir.

Michael Kenna bize dünyanın güzelliğini sunar. Gümüş baskılarını kendi üreten sanatçı, samimiyete bir davet olan küçük ebatlarda çalışmayı tercih eder. Baskıları dünya çevresinde çeşitli kurumsal koleksiyonlarda bulunan Kenna, bunlara yönelik altmışı aşkın kitap üretmiştir.