Annabel Oosteweeghel 1
Annabel Oosteweeghel 2
Annabel Oosteweeghel
Elveda Demeyeceğim
Beş yıl önce Amsterdam'dan Noordwijk adlı küçük bir kasabaya taşındım. Bir süre sonra tepelerin ardında 1960'lardan kalma ahşap kulübeler olduğunu keşfedince hayrete düştüm. Bunlardan ikisinde kimse yaşamasa da, hala döşeliydiler. Merakımdan ötürü perdelerin arasında içeri göz atmamla hayal gücüm tetiklendi. Adeta zaman durmuş gibiydi. Mobilyalar hiç yenilenmemişti ve sanki zamanda geriye yolculuk etmiştim. Elveda Demeyeceğim, dört yıldır bir bakım evinde yaşamakta olan bunamış, ihtiyar bir kadının gerçek öyküsünden yola çıkar. Tüm bu yıllar boyunca, o güzelim 60'lar tarzındaki evi aynı terk ettiği gibi durmaktadır. Geçmişte, onun o zamanki halini, 1960'ların sonlarında genç bir dul olarak nasıl güçlü kaldığını ve bir inzivaya çekilişini görüyoruz.
Özgeçmiş:
Annabel Oosteweeghel, Hollanda'da yaşayan Hollanda asıllı bir fotoğrafçıdır. Ticari çalışmalarının yanı sıra, dergiler, gazeteler ve reklam ajanslarında çalışmış ve şahsi projelerine yoğunlaşmıştır.

2015 yılında ilk fotoğraf kitabı Oblivious Lecturis tarafından yayınlanmış ve kendisine dünya çapında şöhret getirmiştir.

Sanatçının imgeleri birer film karesini andırır. "Geçmişimize bakabilmek için fotoğraf çekiyorum. Fakat belleğimize ne kadar güvenebiliriz? Aslında fotoğrafladığım şey geçmişimiz değil, belleğimizdir. İmgeler beynimiz veya dilimizden çok belleğimize kapılar açar. Onlar daha derinden gelen hislerimizi haykırır." Annabel gizemin gizine ait güzelliği yeniden ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Oosteweeghel kurgulanmış fotoğraflar üretmekten ve çevresindeki toplumdan esinlenmiş sinematik kareler ile hikayeler anlatmaktan zevk alır.

Yapıtları Hollanda'nın yanı sıra yurtdışında da yayınlanan sanatçı, pek çok yayın, dergi ve gazetede yer almıştır.