alex timmermans 1
alex timmermans 2
Alex Timmermans
Hikaye Anlatıcılığı
Islak levha tekniği fotoğrafçılığı Alex için yeniden ilham verici kılan bir yöntem. Sanatçı ‘Hikaye Anlatıcılığı’ isimli serisine 2012 yılında başladı. Tuhaf ve gerçeküstü unsurlarıyla çeşitli hikayeler anlatan bir güzel sanat fotoğrafları serisi. Kimi zaman keyifli bir tuhaflık içeren,, kimi zaman da kışkırtıcı anlatımlara sahip olan tabloları dikkatle kurguladığı bir seri. Timmermans, bu serideki her kare için; çalışmalarını tasarlamak, doğru mekanları aramak ve en iyi ışığı yakalamak için saatler harcar. Amacı, bu kareleri birebir olarak 150 yıldan uzun bir süre önceki şekilde, dijital makine veya Photoshop olmaksızın, yalnızca fotoğraf yoluyla yaratmaktır. Timmermans, bu hikaye anlatıcı karelerini tek karede anlatılan birer filmmiş gibi sunar. Bu süreçte yalnızca basit, ahşap bir fotoğraf makinesi, antika petzval mercekler, bolca sabır ve en güzel fotoğraf tekniklerinden biri olan kolodyum, diğer adıyla ıslak levha tekniğini kullanır.
Özgeçmiş:
Alex Timmermans 160 yılı aşkın süre önce Archer'ın icat ettiği fotoğraf tekniğinin, kendi fotoğraf tutkusunu böylesine etkileyebileceğini hiç düşünmemişti. 1962 doğumlu Timmermans, eski fotoğraf tekniklerine kuvvetle bağlı, alaylı bir fotoğrafçıdır.

Hayatı boyunca fotoğrafla uğraşan sanatçının ilk kamerası bir Nikormat ftn idi. Analogdan dijitale geçiş mantıklı bir adım gibi görünüyordu, ancak bu değişim esnasında ona göre filmin heyecan ve büyüsü kaybolmuştu: "Her şey fazlasıyla tahmin edilebilir oldu." Kariyeri boyunca, tonlarca dijital cihaza erişimin kolaylaştığı, megapiksel sayısının artmasıyla dijitalleşmenin hızlıca yaygınlaştığı, kusursuz kareyi yaratmanın Photoshop yardımıyla mümkün olduğu bir dönemde, Timmermans mevcut dijital fotoğrafçılıkla taban tabana zıt bir yöntemi tercih ediyor.

Sanatçı bu gizemli fotoğraf tekniğini araştırmaya 2008 yazında başladı. O sıralar, Britanyalı Scott Archer'ın 1851 yılında icat ettiği teknik, dünyada az sayıda kişi tarafından kullanılmaktaydı. Timmermans, zamanda 160 yıl kadar geri giderek, Daguerre'den sonra gelmiş en sihirli fotoğraf tekniği olan ‘ıslak levha’ yöntemine ulaştı. 2009 yılında kolodyum (ıslak levha) yöntemini deneyimlemeye başlamıştı. İlk uçaklar, bisiklet, ilk arabalar ile film endüstrisi ve pek çok yeni sanat formunun yükselişini bu yöntemle ve Belle Epoque* dönemini çağrıştıran bir stil ile yorumladı.

* (Güzel Dönem) Fransa'da 1880-1914 yılları arasındaki rahat ve havailik dönemi.