Besiktas

FOTOİSTANBUL MANİFESTO

Fotoistanbul;
Kültürel bir şenlik havası içinde geçen, herkese açık bir festivaldir.
Fotoğrafı, duvarlardan, kurallardan, kavramlardan ve ticari
beklentilerden dışarı çıkarıp herkesin
rastlantısal olarak da ilişkiye geçebileceği şekilde sergiler.
Katılan sanatçılar, sergileme mekanları, sergi içerikleri ve sunuş
biçimleri ile çok sesli ve özgürdür.
Kavramlar, akımlar ya da ustalık seviyesinden bağımsız,
fotoğrafın kendisini konu alır.
Doğuyla batının birleştiği dünyanın en eski şehrini;
fotoğrafseverler için bir buluşma platformunu dönüştüren,
ülkenin en geniş kapsamlı, uluslararası fotoğraf festivalidir.
Klasikle moderni, ustayla genci bir araya getiren, fotoğrafın bütün
disiplinlerini ve tüm tarzlarını konu alan bir organizasyondur.

Sergileme için, galerilerin ötesine geçip metruk mekanlar,
karmaşık sokaklar ya da konteynırları da kullanır.
Fotoğrafı, sokak mobilyaları ve mekanların bir parçası gibi
kurgulayarak sergiler.
Demokratikleşen fotoğraf sanatını, dünya ile yakınlaştırıp
özgürleştirir.
Her dilden, her renkten olan fotoğraf, insanla buluşuyor;
bu topraklardaki çok sesliliğin her sesiyle.
Bu şehre bakan her gözle.
Özgür, kuralsız, kaygısızca.
Davetsizce; davetkar bir biçimde.
Sokaklarda buluşalım.
Fotoğrafla.
Yine…

FOTOĞRAF AYI

Fotoistanbul üçüncü yılında İstanbul’un fotoğraf sanatına kapılarını açan galeriler ile birlikte yeni bir sayfa açıyor. Ekim ayı boyunca fotoğraf ayı başlığı altında oluşturduğumuz bu işbirliğini geleneksel hale getireceğiz. 2016 yılı içersinde. C.A.M Galeride ''Sentetik'' sergisiyle Sinan Tuncay, Fotoğrafevi’nde Şehrin Aynası sergisiyle Edip Yurtsever, Gama Galeri'de ''50'' sergisiyle Rodolfo Choperena, O'art Sanat Plartformu'nda "Tozlu Miras" sergisiyle Nick Brandt, Art Galerim Bebek'te ''Islak Kent'' sergisiyle Yusuf Murat Şen, Galeri Mixer'de ''4X4'' sergisiyle Melih Aydemir, Melis Cantürk, Nazlı Erdemirel, Can Mocan, İstanbul Fotoğraf Galeri'sinde ''Limited'' sergisiyle Stanko Abadzic, Haşim Aygün, Sevil Alkan, İlknur Can, Hakan Çınar, Dinçer Dökümcü, Emrullah Eyvallah, Onur Korkmaz, Mehves Leliç, Timurtaş Onan, Tamer Serbay, Imre Szabo, Erhan Şermet, Tuncer Tunç, Cem Turgay, Erdem Varol, festivalimizde yer alacaklardır.Onur Konuğu - Macaristan

​Fotoistanbul bu seneden başlayarak her sene bir ülke ve fotoğrafını onur konuğu olarak davet edecek ve kapsayacak. Bu seneki konuğumuz Macaristan. Köklü bir sanat ve kültür toplumu olan Macaristan az nüfusuna rağmen dünyaya çok önemli sanatçılar yetiştirmiş bir ülkedir. Dünya fotoğrafına katkısı; devrim niteliği taşıyacak André Kertész gibi bir üstad başta olmak üzere, Brassai, Robert Capa, László Moholy-Nagy gibi fotoğrafçılar yetiştirmiştir. Henüz dünyada belge, belgesel, kavramsal sanat ve fotoğraf tartışılırken, Kertesz fotoğrafın belge, belgesel yanını kavramsallık ile bağlamayı ve çağını aşmayı başarmıştır. Aynı şekilde Robert Capa’yı da söyleyebiliriz. Bu isimlerden de esinlenerek başlangıç noktamızı Andre Kertesz olarak düzenleyip, genç ve çağdaş Macar fotoğrafçılara da yer vererek bu sene Macar fotoğrafını festivalimizde daha kapsamlı ele almayı hedefliyoruz.

Katkılarından ötürü Macar Kültür Merkezine ve Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na teşekkürlerimizi sunarız.

Robert Capa Grand Prıze

birincisi İstanbul’da;

Fotoistanbul’da.

Uluslararası arenada fotoğraf adına yapılan önemli etkinliklerle işbirliği içerisinde olan ve bu değerli çalışmaları İstanbul’a da taşıyan Fotoistanbul, bu sene Robert Capa büyük ödülünü kazanan sanatçıyı ve eserlerini ağırlayacak.


İkonik fotoğraflarıyla dünyanın en ünlü savaş fotoğrafçısı kabul edilen ve hayatını bir mayına basarak kaybeden bu ünlü Macar Sanatçı, Magnum fotoğrafçılarının da kurucularındandır. Robert Capa’nın 102. doğumgününde; Robert Capa Grand Prize birincisi Arion Gábor KUDÁSZ, ’İNSAN’ adlı serisi ile 15.000$ ödüle layık görülmüştür. Capa’nın çalışmalarını ve başarılarını dünyaya duyurmak ve yeni yetenekleri desteklemek için düzenlenmeye başlayan yarışmanın birincisi Arion Gábor KUDÁSZ, sergisiyle Fotoistanbul’da sanatseverlerle buluşacak. Robert Capa Merkezi ile olan işbirliğimiz bundan böyle uzun yıllar devam edecektir.

ANDREİ STENİN

Uluslararası Basın Fotoğrafı

Yarışması birincisi

İstanbul’da;

Fotoistanbul’da!
İstanbul’da fotoğraf üzerine bir buluşma platformu yaratmayı amaçlayan Fotoistanbul, dünyadaki özel fotoğraf etkinlikleri desteklemeye ve daha çok insanla buluşmasını sağlamaya aracılık ediyor. Bundan böyle Stenin yarışmasıyla ilişkilerimiz gelişerek de devam edecek.


Fotoğraf muhabiri olan ve görev sırasında hayatını kaybeden Andrei Stenin’in doğumgününde başvuruları kabul eden ve foto muhabirlik alanında yeni yetenekler keşfetmeyi amaçlayan bu yarışma, Rusya’da genç yetenekleri destekleyen tek organizasyondur. 54 ülkeden 5000’in üzerinde fotoğrafın değerlendirildiği yarışmanın birincisi, İtalyan sanatçı Danilo Garcia Di Meo Ekim Ayı boyunca Fotoistanbul’da sanatseverler ile buluşacak. Yarışmanın kazananlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

FESTİVAL YÖNETİMİKÜRATÖRLER

FOTOİSTANBUL'U YAKINDAN TAKİP ETMEK İSTER MİSİNİZ?

Sadece önemli gelişme ve ayrıcalıklardan öncelikli olarak haberdar olmanızı sağlayacak e-bülten aboneliği için, e-posta adresinizi yazmanız yeterli.mail: info@fotoistanbul.org