Francesco Pergolesi 1
Francesco Pergolesi 2
Francesco Pergolesi
Kahramanlar
Kahramanlar, 2013 yılında İtalya'da başlayan ve gelişmekte olan bir fotoğraf projesidir. Proje kaybolmaya yüz tutmuş bir toplumun son kaleleri olan zanaatkarlar ve atölye sahiplerinin portrelerinden oluşuyor. Bir süre önce, bu tür mekanların, adeta gizemli bir kuvvet tarafından hiçliğe itilircesine yok olmakta olduğunu fark ettim. Yeni bir çağın başladığını hissediyordum.

Halkın temas kurduğu ve hayatı paylaştığı bu mekanları kaybolmakta olan bir dünyanın cesur ve tutkulu tapınak muhafızları gibi koruyan bu insanlar, mütevazı kareler içerisinde zaman tarafından yavaş yavaş geçmişin bir parçası haline geliyorlar. Adeta hasarlı, küçük bir salın üzerindeki kazazedeler gibi, huzursuzluk ve açgözlülük ile karşı karşıya, geçmiş ve geleneği umursamayan, insanları da ilkeleri de paramparça eden ve yalnızca ilerlemenin istikametine itaat eden bir denizin ortasındalar. Çok geç olmadan, ‘Bu bir pipo değildir’* ve sarı kağıt kokan hatıraları, yeşil Formica iskemlelerde oturan, kumaşlarını tozlu sandıklarda ve usta ellerle muhafaza eden ihtiyar göçmenlerin dedikodularını dinlerken taze toplanmış kuru bakla gibi saklamaya başladım. Onlar gecenin ölü karanlığında kumaş keserlerken, ben de pembe antika bir fırından çıkmış saf, beyaz bulutları muhafaza ettim; zaman kadar eski, tutkal ve testereyle yapılmış işleri, hakiki güzellikte sabah ve gecenin ortaya koyduğu tomurcuk ve sivri dikenleri kayda aldım.

*Fransız sürrealist ressam René Magritte’in bir eseri.
Özgeçmiş:
1975 yılında Venedik'te dünyaya gelen Francesco Pergolesi, hukuk eğitimini tamamladıktan sonra yaşamını fotoğrafçılık ve enstalasyona adamaya karar verdi. Eserleri hatıra ve yaşanmışlık alanlarını keşfetmektedir. Her kareyi bir tiyatro sahnesi olarak kurgulayan Pergolesi, Roma ve Barselona'da yaşamını sürdürüyor.