Emin Ozmen
Emin Özmen
Emin Özmen 1985 yılında Sivas’ta doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde fotoğraf bölümünden mezun oldu. 2008'de Türkiye'de mikro-krediler ile kendilerine iş kuran kadınların hikayelerinin derleyerek ve "Anadolu İnsanları" ve "Mikrokredi Hikayeleri" adlı iki kitap yayınladı. Aynı yıl, Avusturya’nın Linz Sanat ve Tasarım Akademisi'nde belgesel fotoğraf eğitimi aldı.

2011'de Somali'deki kuraklığı belgeledi, bu çalışması aynı yıl kitap haline getirildi. Yunanistan'da ekonomik protestolarını ve Japonya’da yaşanan Tohoku Tsunami- depremini belgeledi. Ertesi yıl, Suriye iç savaşı ve Işid’in Irakta yarattığı krizleri ele aldı. Emin Özmen, 2012 yılından beri "Araf" adlı uzun süreli projesi ile "Mülteci" olmaya zorlanan insanların hikayelerini Suriye, Irak, Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Avusturya, Almanya, İtalya ve Fransa'ya gerçekleştirdiği seyahatler ile belgelemeye çalışıyor.

Çalışmaları TIME, New York Times, Le Monde dergisi, Paris Match, Der Spiegel, Newsweek ve daha birçok medya tarafından yayınlandı. Fotoğraflarından biri TIME tarafından 2013 Yılının En İyi 10 Fotoğrafı olarak seçildi. 2012 ve 2013 yıllarında 2 kez World Press Photo ödülünü Türkiye’ye getirdi. Bayeux Calvados Savaş Savaş fotoğrafçıları festivali 2014 te Emin Özmen’e halk-fotoğraf ödülü verdi. Bunların yanında üyesi olduğu Türkiye Foto Muhabirleri Derneği fotoğrafçıyı birçok çalışması ile ödüllendirdi. 2016 yılında Emin, World Press Photo Multimedya yarışmasına jüri üyesi olarak seçildi.

2013'te bağımsız fotoğrafçılarla birlikte İstanbul merkezli fotoğraf kolektifi Agence Le Journal'ı kurdu. 2017'de Magnum Photos'a katıldı. Halen İstanbul'da yaşıyor ve uzun soluklu çalışmalarına çalışıyor.