Muriel Bordier 1
Muriel Bordier 2
Muriel Bordier
Yüzme Havuzları
Yüzme havuzlarının dünyasını ortaya koyan fotoğraf serisi ‘Les Thermes’; çeşitli mekanlarda (havuzlar, tramplenler, duşlar vb.) gerçekleşen çeşitli spor etkinlikleri (yüzme dersleri, dalış, vb.) ile yüzücüleri ve eğitmenleri konu alıyor.

Paradoksal olarak, bu karelerin hiçbirinde su yok; tüm yüzme havuzları boş. Bu mekanlarda gösterilen kurallar fazlasıyla sıradışı yansıtılırken, resimdeki figürler anıtsal mimari içerisinde kaybolmuş görünüyorlar.

2014 yılında çektiğim ilk iki fotoğraf, siparişi veren Fransa'daki Montfort-Sur-Meu yüzme havuzunun duvarlarında sergileniyor. Bu çalışmayı gerçekleştirirken yaşadığım keyif, 11 kareden oluşan bu seriyi yaratmama ön ayak oldu.

"Bu 'müşterek anlamları' büyük zevkle keşfettim. Batı toplumunun kültürel kodlarını kendi deneyim ve dünya görüşümün merceğinden incelemek her zaman favori konum olmuştur. Parodi, gündelik yaşamı canlandırmada başvurduğum tondur; burlesk ve mizah ise en sevdiğim sunum kodlarıdır."
Özgeçmiş:
Muriel Bordier 1965 yılında Rennes'de dünyaya geldi. Reims Güzel Sanatlar Okulu'nda fotoğraf eğitimi alan sanatçı, 1990 yılında mezun oldu. Yıllar içerisinde fotoğraf üretimini sürekli bir mizah anlayışı ile geliştiren Bordier, gerek Fransa, gerekse yurtdışında düzenli olarak sergi açıyor. 2010 yılındaki ‘Arcimboldo Ödülü’ ve 2015 yılında kazandığı ‘Eurazeo Ödülü’ kariyerinin dönüm noktalarından. ‘Espaces Museaux’ ile Paris'teki ‘Maison Européenne de la Photographie’ koleksiyonuna katıldı. Bordier ayrıca konuk sanatçı programlarının da aktif bir katılımcısıdır ve sıklıkla yerel topluluklarla çalışarak, onları da işlerine dahil eder. Sanatçı, aynı zamanda, Fransa'da halka açık alanlarda sergilenen kamu sanat projelerinde de sıklıkla rol almıştır. Bordier, Montpellier'deki Annie Gabrielli Galerisi tarafından temsil edilmektedir.