Nevzat Cakir
Nevzat Çakır
Muğla'da doğan Nevzat Çakır, 1967'de İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni bitirdi. Fotoğrafa 1970 de açtığı muayenehanesinde kurduğu röntgen odasında başladı. Fotoğrafları ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödül aldı ve sergilendi. 1980-Kuşaklar-5 ‘Yılın On Fotoğrafı’, 1981-Kuşaklar-6 ‘Yılın On Fotoğrafı’, 1981-1983 yıllarında Romanya 13-14 Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda üst üste iki kez ‘Birincilik Ödülü’ aldı. 1983 yılında FIAP Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından ‘A-FİAP’ ünvanıyla onurlandırıldı.

1984 yılında beş fotoğrafçı arkadaşıyla ‘Fog Fotoğraf Grubu’nu kurdu. 1984 yılında Alarko ‘Eski Evler’ konulu fotoğraf yarışması ‘Birincilik Ödülü’, Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Siyah-Beyaz Fotoğraf Yarışması ‘Birincilik Ödülü’nü kazandı. 1986 yılında Fog Fotoğraf Grubu Sergisi ‘Kazlıçeşme-86’; 1987 yılında Fog Fotoğraf Grubu Sergisi ‘Surlar-87’e katıldı ve aynı yıl ‘İş Bankası Fotoğraf Büyük Ödülü’nü kazandı. 1989 yılında grup arkadaşlarıyla ‘Birikimler’ fotoğraf albümünü yayınlandı. 1993 yılında İfsak İstanbul Sinema ve Fotoğraf Amatörleri Derneği tarafından ‘Onur Üyeliği’yle onurlandırıldı.

1995 yılında And Yayınları'nın çıkardığı ‘Fotoğraf Dergisi’nin ilk sayısının genel koordinatörlüğünü yaptı. Önceleri ‘Eczacıbaşı Ajandası’, sonraları ‘Eczacıbaşı Fotoğraf Yıllığı’ adı altında 1965 yılından Şakir Eczacıbaşı'nın ölümüne kadar her yıl yayınlanan ve ülke fotoğrafına yön veren yayında otuz yılı aşkın bir süre fotoğraflarıyla yer almanın onurunu taşıdı.

Üç romandan oluşmasını planladığı ‘Ege Üçlemesi’nin ilk romanı ‘Sabır Çıkmazı’ 2002 yılında Gendaş etiketiyle yayınlandı. 2003 yılında İstanbul Fotoğraf Merkezi kuruluşunun her aşamasında görev aldı. Üç yılı aşkın bir süre, eğitimden etkinliğe bütün çalışmalarına emeğini koydu.

Dijital dünya ile tanıştı ve Fototrek Fotoğraf Merkezi'nde atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Photo World’ Fotoğraf Dergisi'nde üç yıl boyunca ‘Işığın Peşinde’ başlığı altında yazılar yazdı. ‘Photo World Fotoğraf Merkezi’nde verdiği eğitim ve atölyelerle de bu katkısını yıllarca sürdürdü.

Cumhuriyet, Milliyet Sanat, Gösteri ve daha birçok dergi ve gazetede kuramsal yazılar yazdı, fotoğrafları yayınlandı. Derneklerin davetlisi ve jüri olarak onlarca kurum ve kuruluşta etkinlikler gerçekleştirdi. FotoNo-1 adlı fotoğraf sitesinde bir yılı aşkın bir süre fotoğraf eleştirileri yazdı. 2016'da ‘Ege Üçlemesi’nin ikinci romanı ‘Üç Kar Tanrıçası’nı Eksik Parça Yayınları yayınladı. 2017'de de birinci romanı ‘Sabır Çıkmazı’ nın ikinci baskısını da aynı yayınevinde gerçekleştirdi.