Can Dagarslani 1
Can Dagarslani 2
Can Dağarslanı
Sükunet
Her geçen gün hızlanan hayatlarımızda, bugün artık sakinliğe yer yok. Sükunet, modern dünyanın kuralları altında ezilen günlük yaşamımızın kurbanı oldu desek yeridir. Peki sakinlik kavramını, hayatı kolaylaştıran ve zenginleştiren bir kaynak olarak görmek mümkün değil midir?

İnsanlar ve deneyimleri arasında birbirlerini biçimlendirmeye dayalı kuvvetli bir bağ olduğu kesin. Fakat sükunete ermek, ancak yaşlanma surecinde mi mümkündür? Sükunette pratik bir yaşam yolu bulmayı sorguladığım bu seriyi, Dessau’da yer alan Bauhaus okulunda hazırladım. İşlerimde sıklıkla kullandğım organik algı değişimlerini açığa çıkararak, Bauhaus’un üç ana rengi olan kırmızı, mavi ve sarı renkleri ile modeller arasında oluşturmak istediğim zıtlıklar serinin baslangıç noktası oldu.
Özgeçmiş:
2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mimarlık bölümünden derece ile mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında, yaşadığı ve seyahat ettiği şehirlerin sinematografik silueti fotoğrafa olan ilgisini tetikledi. Analog fotoğrafçılığı keşfetmesiyle birlikte, 2010 yılında profesyonel olarak proje çalışmalarına başladı. Mimarlık ve fotoğrafçılığa bir arada devam eden Can Dağarslanı’nın birçok işi, çeşitli ülkelerde sergilendi ve basılı yayınlarda yer aldı.

İşlerinde, kendi dünyasını ve karakterlerini ortaya koymayı hedefleyen Can Dağarslanı, öznel perspektiflerini yaratırken, gün ışığı ve nesnelerin renkleri gibi doğal öğeleri vurgulamaktadır.