Zsofia Palyi 1
Zsofia Palyi 2
Zsofia Palyi
Transit Bölge
Macaristan geçirdiğimiz son iki yıl zarfında, Afrika, Orta Doğu ve savaşın parçaladığı Suriye'den gelen mültecilerin rotasındaki bir transit bölge olarak görülebilir. Ancak çok az insan Macaristan’ı son durağı olarak seçiyor, çünkü arzulanan esas varış noktası hala Batı Avrupa. Macar hükümeti mültecilerin eski rotası üzerindeki güney sınırına bir dikenli tel örmeye yönelik talimat vermiş olsa da, bu mülteci krizini çözmektense sadece odağını saptırdı. İsimsiz güruhlar ortadan kaybolsa da, geride onlara ait eşyalar kaldı. Tişörtler, kıyafetler, şarj aletleri veya ısıtıcı folyolar ve hayatta kalmak için gereken vazgeçilmez nesneler. Macaristan'da kalarak burayı ikinci evleri olarak benimseyen birkaç mülteci haricinde, bu nesneler 21. yüzyıl göçünden geriye kalan yegane şeylerdir.
Özgeçmiş:
1 Ağustos 1982 tarihinde Macaristan'ın Budapeşte kendinde dünyaya gelen Zsófia Pályi, fotoğrafçılığa doğduğu şehirde devam ediyor. Sanatçı fotoğraf üzerine yaptığı lisans eğitimini 2010 yılında Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi'nde tamamladı. Bunun yanı sıra, ELTE Üniversitesi'nde ‘Medya ve İletişim’ ile ‘Portekiz Dili ve Edebiyatı’ üzerine yüksek lisans eğitimi de alan sanatçı, ayrıca Lizbon Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ve Yeni Lizbon Üniversitesi Tarih Fakültesi’nde de bir yıllık eğitim aldı.

Pályi dokuz yıldır Macaristan’ın önde gelen dijital haber ajanslarından Origo'da çalışıyor. Öyküler, portre, belgesel ve sanat fotoğrafçılığı; şahsi projelerinin yanı sıra çeşitli dergilerle de çalışmış olan sanatçı ilgi alanları arasında yer alıyor.

Üç defa Macaristan devlet bursu olan ‘Pésci József Güzel Sanatlar Fotoğraf Bursu'nu kazanan sanatçı, Macaristan Basın Fotoğrafı Yarışması'nda birçok kez ödüle layık görüldü. Sanatçı kısa süre önce tüm diğer ‘Inge Morath Ödülü’ sahipleri ile birlikte ‘Danube Revisited’ projesine katılım daveti aldı.

Fotoğrafları New York Times, CNN Photo Blog, Vice Uk, Al Jazeera, El País, Marie Claire Arabia, Chinese Blog Magazine, The Sunday Guardian, UNHCR Macaristan, Macar Devlet Operası, Macar Ulusal Balesi, MÜPA Sanat Sarayı ve Budapeşte Open Society Foundation gibi kurumlar tarafından satın alınmış olan sanatçı, Budapeşte'de Ian Berry ile bir Magnum fotoğraf atölyesine de katıldı. ’Balaton, Macar Denizi’ adlı serisi Perpignan Fotoğraf Festivali'nde ’ ’Coup de Cœur ANI 2014'de ödüle aday gösterilmiştir.

2013 ile 2015 yılları arasında Macaristan Genç Fotoğrafçılar Öncü Komitesi'ne üye olan Pályi, 2016 yılında meslektaşı Zsuzsa Bakonyi ile birlikte, fotoğraf sergileri, atölyeler ve gelecekteki sanat projelerine yoğunlaştığı Klipper Art Space'i kurdu. Sanatçı aynı zamanda Macar fotoğraf grubu Pictorial Collective'in de bir üyesidir.