Youngho Kang 1
Youngho Kang 2
Youngho Kang
Boşlukta Keşif
Yirmi yıla yakın bir zaman portre fotoğrafçısı olarak çalıştım. Çalışmalarımdan öğrendiğim, insanların göründükleri gibi yaşadıkları, hayatlarının görüntüleriyle ilintili olduğu. Bir portre fotoğrafçısı olarak çalışırken, kendimi daima bir ayna olarak görürüm. Fotoğraflar öznelerini yansıtan birer aynadır. Ben daima bizleri insan yapan yeni bir katmanı bulabilirim. Dahası, mülakatlar sayesinde, konu mankenlerimin zihnine girerek, öznenin görünmez suretini yakalayabilirim. Benim performans sanatım; modellerimin, hatta kendimin fotoğraflarını çekmek, onlarla röportaj yapmak ve bunları bir duvara yansıtmaktır. Konu aldıklarımın fotoğraf ve anıları performans sırasında bir sergi gibi boş duvarı doldurur. Sonuç olarak konuya dair birçok imge ve metin empati ile dolacaktır. Bu, aynanın parçalarının özneyi açığa çıkarması anlamına gelir. Bu yalnızca performans sırasında gösterilir, gösterinin sonunda adeta sadece aynayı izlediğimiz sürece görebiliyormuşuz gibi kaybolur. Tek bir kişiyle yapılan performans hemen hemen bir saat sürer. Kişi kendi iç dünyasını keşfederken, ben de kendi iç dünyamı çözümlerim. Ben modelle etkileşirken, o kişi de yeni keşfettiği kendi iç dünyası ile etkileşime girer. Bu tamamen beklenmedik bir olaydır. Kişiye dair sabit fikir ve imgeler duvardaki resimlerle genişler. Bu boşlukta yaşanan bir keşif sürecidir.
Özgeçmiş:
Youngho Kang, 1970 yılında Güney Kore'nin Seul kentinde dünyaya geldi. Güney Kore’de oldukça tanınan bir reklam fotoğrafçısı olan sanatçı; adeta bir orkestra şefi gibi, modelleriyle arka planda müzikle dans ederek iletişim kurduğu, kendine has çekim tarzından ötürü ‘Dans Eden Fotoğrafçı’ lakabıyla tanınıyor.

Hongik Üniversitesi'nden Fransız Edebiyatı derecesi sahibi olan Kang, fotoğraf konusunda özel bir eğitime sahip olmasa da, kısa süre içerisinde reklam fotoğrafçılığında zirveye ulaşmayı başardı. Kuvvetli bir planlama ve yönetim becerisine sahip olması, sanatçının çarpıcı öyküleri fotoğraflarında görünür kılmasına, eşsiz iletişim yeteneği ise çalıştığı kişilerin iç dünyalarındaki gizemi ortaya çıkarmasına olanak tanıyor. Bütün bunlar ve kısmeti, onu bugün olduğu fotoğrafçı yapan unsurlar.

2009 yılından beri hayal gücünü güzel sanatlara yönelten sanatçı, bu yolla ‘99 Varyasyon’ serisinin temellerini attı. Kang bu çalışmada bir ayna karşısında dururken, bir yandan da hem dans ediyor, hem de kendisi üzerinde çeşitli değişiklikler yapıyor. Sanatçı 2012 yılı yapımı ‘O Kim?’ adlı belgesel çalışmada, Başkan’ı sırtından fotoğraflayarak tarzını daha da genişletti.

2014 yılında sanata dair ‘yalnızca kendisinin gerçekleştirebileceği tutkulu bir çaba’ tanımını ortaya koyan sanatçı, yeni bir serüvene atılarak Kore Ulusal Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde bir fotoğrafçı, bir performans sanatçısı, bir medya sanatçısı arasında gidip gelerek ‘99. Varyasyon’ adlı performansı gerçekleştirdi. Kang çalışmalarının yanı sıra, üniversitelerde de ‘Oksimoronik İktidar, Hayalgücü’ adlı dersi veriyor.