Serkan Taycan
Serkan Taycan
1978, Türkiye. Mühendislik eğitiminin ardından İsveç'teki Nordens Fotoskala'da belgesel fotoğraf üzerine ders alan Taycan, daha sonra ise Sabancı Üniversitesi'nde Görsel Sanatlar ve Helsinki'nin Aalto Üniversitesi'nde fotoğraf eğitim almıştır.

Sanatsal pratiğinde kent ve taşra mekanlarının dönüşümüne ve bu dönüşümün fiziksel, toplumsal ve ekolojik etkilerine odaklanan Taycan, geleceğin ve insanlık koşullarının bu süreçlere dair çeşitli tasarılar ve öngörülerine yoğunlaşır. Temel olarak fotoğraf ve haritalar ile çalışan sanatçı, yürüyüş ile de angajedir.

Taycan'ın çalışmaları aralarında Venedik Mimarlık Bienali, İstanbul Bienali, Helsinki Fotoğraf Bienali, Sinop Bienali ve Selanik Fotoğraf Bienali'nin yanısıra, MAXXI, SALT, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Saint Petersburg Rusya Ulusal Fotoğraf Merkezi, Malmö Müzesi ve Seattle Fotoğraf Merkezi gibi çeşitli bienal ve mekanlarda sergilenmiştir.
2015 yılında Paris'teki Cité Internationale des Arts'ta konuk sanatçı olan ve RecCollective üyesi Taycan, İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.