Nestan Nijaradze
Nestan Nijaradze
Nestan Nijaradze, Gürcistan'ın ilk uluslararası yıllık fotoğraf festivali olan Tiflis Fotoğraf Festivali'nin kurucu üyesi ve sanat yönetmenidir. Gürcistan'da ve yurtdışında çok sayıda uluslararası serginin küratörlüğünü yapmış olan Nijaradze, Kafkas sanatçıların tanıtılmasına önem vermektedir.
Çeşitli festivallerde portfolyo eleştirisi üzerine uzmanlığı olan Nijaradze, fotoğraf üzerine düzenli olarak deneme ve makaleler kaleme almasının yanısıra Gürcistan Ulusal Televizyonu'nda da görsel sanatlar ve fotoğrafa yönelik tematik yayınlarda da yer almıştır.
Nestan Nijaradze 2008-2009 yıllarında Magnum Photos'un Gürcistan'a yönelik büyük bir projesi olan ve on Magnum fotoğrafçısını içeren Gürcü Baharı'ın koordinatörlüğünü üstlenmiştir.
Tiflis Üniversitesi'nde Görsel Sanatlar alanında derecesini alan Nestan Nijaradze, yüksek lisans derecesini ise Paris Üniversitesi VII'de fotoğraf ve sinema üzerine tamamlamıştır.
Görsel sanatlar dünyasına faal biçimde bağlı olan Nijaradze, Tiflis Fotoğraf Evi'nin kurucu üyesi olup, 2007-2009 yılları arasında Photo Magazine'nin fotoğraf yönetmenliğini yürütmüş ve 2007 yılındaN itibaren büyümekte olan ilk kalıcı Gürcü fotoğraf koleksiyonunun da kurulmasını sağlamıştır.
Pek çok serginin küratörlüğünü üstlenmiş olan Nijaradze, Kafkasya bölgesinden fotoğrafçıların tanıtılması görevini üstlenmektedir. Düzenlediği sergiler, Fransa, Ukrayna, Litvanya ve Rusya'da sergilenmiştir.