Pavel-Wolberg
Pavel-Wolberg
Tanya Habjouqa
İşgal Edilmiş Zevkler
"İşgal Edilmiş Zevkler”, Batı Şeridi, Gazze ve Doğu Kudüs’ün 47 yıldır süregelen işgalinin yarattığı gülünç gündelik yaşama ve buna rağmen ıstırabın varoluşlarını ifade etmesine izin vermeyen Filistinliler sayesinde ortaya çıkan güzelliğe odaklanan bir proje...
Siyasi koşulların düzenli olarak gündelik hayatı işgal ettiği bölgede, dört milyonu aşkın Filistinli yaşıyor. Hareketler hep sınırlı, şiddetin bitmeyen tehdidi ise kol geziyor. Bu durum da, en küçük zevkler için duyulan en kuvvetli tutkuları yaratıyor.
Beş dakikalık bir tekne gezisinin bile özgürlüğün doruk noktası olduğu kuşatma altındaki bir Gazze’de, herdaim rengarenk bir fonun önünde canlı bir muhabbet kuşuyla beraber tropik bir macera düşlemek…. Mizahın içerisinde, hep daha fazla olanağa özlem duyan bir keder vardır.
Özgeçmiş:
Tanya Habjouqa, fotoğraflarında Orta Doğu’daki cinsel, toplumsal ve insan haklarına dair konulara odaklanıyor. Konularına duyarlılığın yanı sıra absürtlüğe yönelik bir bakış ile yaklaşıyor. Orta Doğu’daki tamamı kadınlardan oluşan ilk fotoğraf kolektifi olan Rawiya’nın kurucu üyelerinden olan Habjouca, 2014 yılında “İşgal Edilmiş Zevkler” serisiyle Dünya Basın Ödülü’nü kazandı.
Magnum, Prince Claus ve AFAC tarafından desteklenen Arap Belgesel Fotoğrafçılık Programı kapsamında yeni fotoğrafçılara eğitim veren Habjouqa, halen Doğu Akdeniz’deki kimlik politikaları, işgal ve alt kültürlere yönelik kişisel projelerini yürüttüğü Doğu Kudüs’te yaşıyor.