Meeri Koutenami 1
Meeri Koutenami 2
Meeri Koutenami
İzinsiz
Çocuğun elinde bir fener vardı. Karanlık ve çamurlu barınaktaki tek ışık kaynağı bu fenerdi. Çocuk feneri yerde çıplak ve bağlı olarak yatan Nasirian’a yöneltti. Işık Nasirian’ın çıplak bacaklarının arasını aydınlattı.

Her şey çok hızlı gelişti.
Kadınlardan biri sünnet için getirdiği sıradan bir usturayı çıkardı. Nasirian ağlıyordu. Yer kan içindeydi. Daha çok kan aktıkça, Nasirian daha da çok bağırıyordu. Birkaç dakika içinde üreme organları tanınmaz haldeydi.

Kadın sünneti dünyanın bazı bölgelerinde tıbbi amaç güdülmeden ritüel olarak gerçekleştirilmektedir. İşlem kadın üreme organının bir kısmının veya tamamının kesilmesini içerir. Yaklaşık 200 milyon kadın ve kızın bu işleme maruz kaldığı tahmin edilmektedir.

Kadın sünnetinin nedenleri arasında ailelerin ve toplumların kültürel, dini ve sosyal faktörleri yer alır. Bazı toplumlarda, kadın sünneti kızın ergenliğe geçişini ve evliliğe hazır hale geldiğini sembolize eder. Bu geleneğin temeli kadın üreme organının saf olmadığı inancına dayanır. Kadın sünneti doğru cinsel davranış örneği olarak düşünülerek, bu işlemler evlilik öncesi bakirliğine ve evliliğe sadakat olarak görülür. Bu işlemin onur, güzellik, saflık ve sağlık getirdiğine inanılarak, birçok ebeveyn kadın sünnetinin kızlarının gelişimine katkıda bulunduğuna düşünmektedir.

Kadın sünneti, evrensel olarak insan haklarına aykırı ve kadının cinsel özgürlüğünü ihlal eden bir işlem olarak görülmektedir. Bu işlem kadınlara karşı geçmişin derinliklerine dayanan cinsel ayrımı ve kadın-erkek eşitsizliği yansıtır. Nüfus artışı ile beraber kadın sünneti tehdidi ile karşı karşıya kalan kadın sayısı artmaktadır. Birleşmiş Milletler, işlemin dünya genelinde yasadışı hale getirilmesi için kampanyalarına devam etmektedir. Bu kampanyaların başarılı olmasında, kadın sünneti konusunda farkındalığı artırmaya çalışan ve politikacılara yasaları değiştirmek için baskı yapan yerel aktivistler önemli rol oynamaktadırlar.

Kadın sünneti Kenya’da 2001 yılından itibaren yasadışı ilan edilmiştir; Masai gibi bazı kabilelerde bu gelenek halen devam etmektedir.
Özgeçmiş:
27 yaşındaki Finlandiyalı fotoğrafçı ve gazeteci Meeri Koutaiemi'nin, mücadele ve direnişe dair güçlü hikayeleri belgelediği çalışmaları kırkı aşkın ülkede sergilendi.

Bu çalışmalar kimliğin tanımlanması ve sorgulanmasıdır. İnsanlığın kompleksliği ve sunabileceklerine hayranlık duyan sanatçı, amacını insanların umut ve korkularının benzerliğinde bulur. Yapıtlarının temelinde, güçlenmeye ve dirayete yönelik evrensel bir yeti yatar.

Koutaniemi, ‘İzinsiz’ serisi ile 2012 ve 2013 yıllarında Finlandiya'da ‘Yılın Fotoğrafçısı Ödülü'nü kazanan fotoğrafları dünya çapında kırkı aşkın sergide yer alan Koutaniemi'nin ilk kitabı Oasis ise 2013 yılında Finlandiya'da yayınlandı. 2014 yılında Perpignan'daki ‘Visa d'Or’ ödülünü ile Hanover Lunix Festivali'ndeki ‘FreeLens Ödülü'nün de sahibi olan Koutaiemi, 2014 yılında Joop Swart ve VII Masterclass'a seçildi.

Sanatçı İtalyan fotoğraf ajansı Echo ve Finnish Collective 11'in kurucu üyesidir.