Kürşad Bayhan 1
Kürşad Bayhan 2
Kürşad Bayhan
Su Şişeleri
2014 yılında IŞİD, Irak ve Suriye’de pek çok kente saldırılar düzenledi. Irak’taki Sincar ve Suriye’deki Kobani bunlara birer örnek gösterilebilir.
IŞİD, Sincar’ın denetimini ele geçirdikten sonra bölge halkının yaşamında köklü değişimler görülmeye başlandı. Örgüt yüzlerce Yezidi’yi katletti, pek çok kadını da esir olarak ele geçirdi. Şansı olanlar, hiçbir erzak olmaksızın Sincar civarındaki dağlara sığınarak günler boyunca açlıkla ve susuzlukla mücadele ettiler. Kıtlıkla geçen bu günlerin ardından kimi Yezidiler, onlar için oluşturulan bir güvenlik koridoru aracılığıyla dağları terk etmeyi denedi.
Projede sergilenen su şişeleri, kaçarak Türkiye’ye ya da Irak’taki güvenli bölgelerdeki çadırlara ve akrabalarının evlerine sığınmayı başarabilen ailelere ait...
Özgeçmiş:
1981 yılında Malatya’da doğan Bayhan, 2003 yılında Marmara Üniversitesi İletişim ve Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. İlk kitabı “Evden Uzakta” 2013 yılında yayımlandı. Aynı yıl Time Magazine Editörleri ve PDN tarafından En İyi Fotoğraf Kitabı seçilmesinin yanı sıra, Photocity Sagamihara’nın Büyük Asyalı Fotoğrafçı ödülüne de layık görüldü. Bayhan, British Journal of Photography’nin İzlenmesi Gerekenler Sayısı’nda yer aldı. “Yezidilerin Göçü” adlı projesi Japonya Uluslararası Fotoğraf Ödülleri’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı.
İstanbul’da yaşayan Bayhan, 2003 yılından bu yana Zaman Gazetesi’nde çalışıyor.