Meltem Işık 1
Meltem Işık 2
Meltem Işık
Aynı Nehirde Bir Daha
Aynı nehirde bir daha, insan vücudunu nasıl gördüğümüz ve algıladığımız üzerine bir sorgulama olarak okunabilir. Bedenin aynı anda hem gören hem de görülen olma özelliği, farklı bakış açılarını kullanarak inşa ettiğim çalışmaların kavramsal altyapısını oluşturuyor. Bu seri nihayetinde fotografik bir enstalasyon olarak vücut bulsa da, yaratma sürecim heykel ve performansla yakından ilişkili. Benim için bunlar, yaşayan, nefes alıp veren, uçucu, üç boyutlu yapıtların, fotoğrafla belgelenmesi. İşler, insanın kendisini harici araçların yardımı olmaksızın bir bütün olarak görmesinin imkânsızlığı etrafında şekillenmeye başladı. Kendimize bakarken çıplak gözle görebildiğimiz başsız bir vücut, boyundan aşağısıyla sınırlı bir görüntüden ibaret; buna bir de arkamızı görmekte çektiğimiz güçlük ekleniyor. Başka insanların bedenlerini gözlemlemek, bana hiçbir zaman tümünü göremediğim kendi vücuduma bakışımı ve onunla ilişkimi yansıtma imkânı sunuyor.
Özgeçmiş:
Meltem Işık Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olduktan sonra, New York’ta Fashion Institute of Technology’de eğitimine devam etti. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.
Sanatçı, Aynı nehirde bir daha (2012) ve Şüpheli benzeşmeler (2015) isimli kişisel sergilerini Galeri Nev İstanbul’da gerçekleştirdi. Eserleri, Siemens Sanat’ın organize ettiği yarışmayla Sınırlar Yörüngeler 09 (2011) karma sergisinde ve Contemporary Istanbul sanat fuarında (2012) yer aldı.
Meltem Işık, İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.