Everyday Eveywhere 1
Everyday Eveywhere 2
The Everyday Projects
'Everyday’ projeleri, Afrika’da doğdu. 2012 yılının başlarında, fotoğrafçı Peter DiCampo ve yazar Austin Merrell, ülkenin 10 yıllık çatışma döneminden çıkma girişimlerini incelemek amacıyla Fildişi Sahilleri’ndeydi. İkili, uzun yıllar boyunca bölgede yaşamış ve çalışmış; medyanın kıta hakkında yarattığı ve bir klişe yığınına dönüşen algılardan usanmışlardı.
Aslına daha uygun bir temsile dayalı anlatıya ilgi duyan DiCampo ve Merrell, normal yaşamı daha iyi yansıtan, daha aşina anlara yönelerek, uç örneklere odaklanmayı bıraktılar. Cep telefonlarıyla gündelik yaşamı fotoğraflayıp, sonrasında @everydayafrica adlı bir Instagram hesabı yoluyla Afrika’daki diğer fotoğrafçıları da kendilerine katılmaya davet ettiler.
Everyday konsepti küresel bir fenomene dönüştü. 2014 yılında, dünyanın dört bir yanından fotoğrafçılar fikri benimsediler ve kendi bulundukları bölgelerde kendi Everyday paylaşımlarını başlattılar. 2014 yılının Eylül ayına gelindiğinde, Everyday Projeleri (everydayprojects.org) ortak bir misyon üstlenen hikaye anlatıcılarının bir iş birliği ortamı haline geldi ve süratle büyümeye başladı.
Bugün Everyday projeleri, cümleten insanlara ve mekanlara dair anlayışımızı zenginleştirirken; hem kendi bulunduğumuz toplumlara hem de bilmediklerimize yönelik bakışımızı değiştiriyor ve yerel anlatıcıyı yüreklendirerek, herkesi katılmaya teşvik ediyor.
Fotoİstanbul, birçok farklı Everyday projesinin küresel topluluğumuza katkıda bulunmak üzere, ikinci kez bir araya gelişine ev sahipliği yapıyor.