Cemre Maria 1
Cemre Maria 2
Cemre Yeşil / Maria Sturm
Kuşlar Hatrına
Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana, İstanbul kuş yetiştiriciliği için oldukça önemli bir kent oldu. Kentin kuş göçleri açısından coğrafi konumu, kuşlara ve onların bakımına yönelik devasa bir kültürün oluşmasına imkan sağladı. Hatta kendilerini kuşların korunması ve yetiştirilmesine adayan çok çeşitli sosyal platformlar da bulunuyor.
Günümüzde, Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylık kriterlerine uyum sağlaması nedeniyle, saka ve yelve gibi ötücü kuşların durumu başta olmak üzere bu kültür tümüyle tehlike altında bulunuyor.
“Bu çalışma, İstanbul’un kuşçuları hakkında olup; kuş ile kuşçu arasındaki sevgi, sahiplik ve zevkin çelişkilerinden oluşan o örtülü ilişkiye odaklanıyor. Bu, kuşlara aslında bakmadan, onları dinleyerek atılan daha derinden bir bakış... Kuşların temsilleriyle dolu imgeler... Fotoğrafçılar ve kuşçular arasındaki müşterek bir delilik hali: Kafeslere tıkılan bu tutkuyu anlamaya çalışan biz, ve bu ‘sıradan’ kafeslerin fotoğraflarını çekme arzumuzu anlamaya çalışan onlar...
Özgeçmiş: Cemre Yeşil
Londra ve İstanbul’da yaşayan ve çalışan Cemre Yeşil, lisans eğitimini fotoğrafçılık üzerine tamamladı. Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar üzerine yüksek lisans yapmasının ardından, halen Londra İletişim Okulu’nda uygulama temelli doktora eğitimini sürdürüyor. Uluslararası çapta sergilenen ve yayınlanan çalışmaları bulunan Cemre Yeşil, Amsterdam Fotoğraf Müzesi FOAM’un 2014 Paul Huf Ödülü’ne de aday gösterildi.
British Journal of Photography – İzlenmesi Gerekenler sayısı (Şubat 2015) ‘Kuşlar Hatrına’ adlı çalışmasıyla Yeşil’i dünyada umut vaat eden 25 yeni yetenek arasında gösterdi. “Bir/Başka” adlı serisinden yapılmış bir seçki İstanbul Modern Müzesi’nin fotoğraf koleksiyonunda yer alıyor.
Kişisel projelerinin yanı sıra, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde ders veriyor. “Kesik” (2010), “Biz Öyle Bir Şey Yaşamadık” (2012), “Bak Bu” (2013), “OCC Retrospective” (2014, Orta Format Magazine), “Yuva Dediğimiz Ev” (2014) güncel yayınları arasında yer alıyor. Üçüncü kişisel sergisi “Bak Bu” 2014 yılının Mayıs ayında açıldı. Yeşil, aynı zamanda fotoğraf kitapları, sanatçı konuşmaları ve atölyeler düzenlenen bir mekan olan FİL Books’un da kurucusudur. Sanatçı, İstanbul’daki Daire Galeri tarafından temsil ediliyor.
Özgeçmiş: Maria Sturm
1985 yılında Romanya’nın Ploiesti kentinde doğup, 1991’deki devrimin ardından Almanya’ya taşındı. Diplomasını 2012 yılında Bielefeld Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden, Fotoğraf ve Medya üzerine alan Sturm; “Öğrenci Fotoğraf Kitabı” dalında New York Fotoğraf Ödülü’ne, Erstwerk 2012’de ise 3.’lüğe layık görüldü. Marseille’deki Atelier de Visu’dan, Magnum fotoğrafçısı Antonie d’Agata’nın yanında atölye ve çalışma imkanı kazandı.
Maria, 54. Bourse du Talent kapsamında ve Stern bursunun “Genç Fotoğrafçılık” alanında finale kaldı. 2013’teki Atina Fotoğraf Festivali ve Kolga Tiflis Fotoğraf Festivali 2013’ün yanı sıra, Joop Swat Masterclass için de aday gösterildi.
Çalışmaları uluslararası olarak sergilenen ve yayımlanan sanatçı, Almanya’nın Berlin kentinde yaşıyor.