Atta-Kim 1
Atta-Kim 2
Atta Kim
Müze Projesi
Müze Projesi benim düşüncemin ve varlığımın evidir. 1994’ten şimdiye kadar olan işimin temasıdır. Müzeyi, gerçek anlamında sözlükte tanımlandığı gibi özele çevirmek için yapısöküme uğratma girişimidir. Bütün eski kalıntıların varoluşunun bir değeri ve tarihsel bir anlamı olduğuna inanıyorum, ayrıca insanoğlunun tarihin efendisi olduğunu anlıyorum. Müze Projesi, doğa, şehir merkezinin içi ya da sanal bir mekan gibi bir yer olsa bile herhangi bir yerde yapılanabilir. Bütün mekanlar kendine özgüdür, fakat bir defa akrilik bir kutu bu yerlerden birinin içine yerleştirilerek benim sahneme, müzeme dönüştürülür. Akrilik kutu projede insanın yerleştirilmesi ve alışkanlıkların kırılmasında bir yöntem ve insanın yerleştirilmesi formalingibi işlev görür. Akrilik kutularda insan varlıklarına çeşitli bakış açıları getiriyorum ve böylelikle değişik hallerini böylelikle bu uzaklıktan dünyayı ayırıyorum, fikirlerimi sergiliyorum ve onları yapısızlaştırıyorum.
Özgeçmiş:
Atta Kim Güney Kore’de dünyaya geldi. “AttaKim: ON-AIR” isimli çalışması 2009 Venedik Bienali 53. Uluslararası Sanat Sergisi yan etkinlikleri kapsamında sergilendi. Ayrıca New York’taki Uluslararası Fotoğraf Merkezi (2006), Seul’deki Rodin Gallery’nin Leeum Samsung Sanat Müzesi (2008), Kansas’taki Çağdaş Fotoğraf Derneği (2001) ve Tokyo’daki Nikon Salon’da (1993) kişisel sergileri bulunuyor.
Sayısız grup sergileri arasında; Kore’nin Gwacheon kentindeki Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi (2008), Chicago’daki Çağdaş Fotoğraf Müzesi (2007), Miami’de Sotheby's Çağdaş Asya Sanat Müzayedesi’ndeki “En İyi 30 Asyalı Sanatçı Sergisi” (2007), Gwangju Bienali (2004), Sydney’deki Avustralya Fotoğraf Merkezi (2002), Berlin’deki Dünya Kültürleri Evi (2002), 25. Sao Paolo Bienali (2002), “Translated Acts: Doğu Asya’dan Performans ve Vücut Sanatı” adlı gezici sergi (2001), Houston’daki FotoFest (2000) ve Danimarka’da düzenlenen Odens Foto Trienale (2000) yer alıyor.